Na hlavní stránku Obec Ondřejov

Aktuality

Historie

Současnost

Spolky a sport

Podnikatelé

Užitečné odkazy

Úřední hodiny PO 19:00 - 21:00
Adresa Obecní úřad Ondřejov
Ondřejov 45
393 01 Pelhřimov

tel.: +420 565 397 227, 724 180 818
email: info@obec-ondrejov.cz

Historie

  Historie obce

První zmínka o Ondřejově se datuje k roku 1406, kdy usedlost Ondřejov byla součástí panství Lhotka, která se rozkládá nebo spíše rozkládala nad  Hejlovem. Současný stav dříve určitě velkolepého statku je po mnohaletém užívání v žalostném stavu. Pobyt na rozpadlém a zbořeném statku je v současné době velmi nebezpečný.

         Občané, jak již naznačuje zeměpisná poloha obce, se živili zemědělstvím. Jen několik málo jedinců dojíždělo za prací do blízkého Pelhřimova.  Obyvatelé obce nyní i v dobách horších drželi pohromadě a to je jeden z důležitých faktorů, proč se obec neustále omlazovala a nedocházelo tak k odstěhování obyvatel.   

         O historii, ale i o současnosti, jsou zaznamenány údaje v obecních kronikách. První, nejstarší kronika byla založena v roce 1922 a psal ji pan Baštýř Jan. Je psána velmi úhledným písmem, i když kronikář byl těžce pracující člověk. Je doplněna dobovými fotografiemi a kresbami. Má celem 150 stránek a končí osudovým rokem 1948. Druhou kroniku psal pan Kolář František a jsou zde zaznamenány léta komunistické vlády. Novodobou kroniku psal pan ing. Peroutka Jan, poté pan Brož Josef starší.

V současné době je obecní kronika psána paní Burianovou Helenou.

 

Copyright © Obec Ondřejov | Created by AVT design - tvorba www stránek | Mapa stránek